نکات کلیدی در ست کردن رنگ لباس ها

نکات کلیدی در ست کردن رنگ لباس ها

در این مقاله قصد داریم به بیان نکات کلیدی در ست کردن رنگ لباس ها بپردازیم:

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در انتخاب رنگ مناسب برای لباس خود دچار تردید و شک شده باشید. با استفاده از مطالبی که در این نوشته مطرح میگردد، میتوانید مناسب ترین رنگ لباس و هارمونی مناسب را بیابید. و دیگر نگران ست نبودن رنگ های لباس های خود نباشید.

رنگ غالب یا زمینه

در انتخاب رنگ بندی لباس اولین چیزی که باید به آن توجه شود رنگ غالب می باشد.

اگر آنقدر پولدار هستید که برای هر یک از لباس هایتان رنگ های مناسب آنرا داشته باشید. میتوانید در انتخاب رنگ غالب یا زمینه از هر رنگی استفاده کنید. و با استفاده از دستورالعمی هایی که در ادامه بیان میگردد، رنگ های مناسب را با آن ست کنید.

ولی اگر میخواهید در خرید لباس صرفه جویی کنید. و رنگ غالب لباس شما با اکثر لباس هایی که دارید ست شود. بهترین گزینه برای انتخاب رنگ غالب، رنگ های تیره و یا خنثی مانند مشکی، طوسی و سفید می باشد. با انتخاب رنگ های مذکور شما میتوانید اکثر لباس هایتان را با این رنگ ها ست کنید.

تا حد امکان از رنگ های تند با شدت رنگی بالا به عنوان رنگ زمینه استفاده نکنید. چون چشم از دیدن این رنگ ها زود خسته می شود. استفاده از رنگ های روشن نیز به عنوان رنگ غالب جهت ایجاد تنوع توصیه میکردد.

انتخاب رنگ غالب لباس

رنگ زمینه لباس

اصول انتخاب رنگ مناسب یکی از نکات کلیدی در ست کردن رنگ لباس ها

یکی دیگر از نکات کلیدی در ست کردن رنگ لباس استفاده از چرخه رنگ است.

برای اینکه بدانیم چه رنگ هایی به عنوان لباس و شلوار و یا به عنوان لباس و دامن حتی مانتو و شلوار مناسب است باید از اصول رنگ بندی لباس استفاده کنیم. که معمولا بیانگر این مطلب است که چه رنگ هایی با هم هارمونی بهتری ایجاد میکند. و چشم نواز تر می باشد.

چرخه رنگ

یکی از مهم ترین نکات کلیدی در ست کردن رنگ لباس ها استفاده از چرخه ی رنگ است.

چرخه رنگ متشکل از رنگ های اولیه ثانویه و ثالثیه می باشد. رنگ های اولیه شامل زرد، قرمز و آبی می باشد که از ترکیب هر دو رنگ اولیه رنگ های ثانویه ساخته می شود و از ترکیب رنگ های اولیه و ثانویه رنگ های ثالثیه ساخته میشود.

چرخه رنگ

چرخه رنگ

قبل از استفاه از چرخه رنگ دانستن چند اصطلاح در این رابطه به درک بهتر موضوع کمک بسزایی میکند.

۱- رنگ های مشابه:

به رنگ هایی اطلاق میگردد که در چرخه ی رنگ در کنار هم قرار میگیرند. مثل زرد نارنجی و سبز

۲- رنگهای مکمل:

به رنگ هایی اطلاق میگردد که در چرخه ی رنگ در مقابل هم قرار میگیرند. مثل بنفش و زرد

۳- رنگ های متضاد:

به رنگ هایی اطلاق میگردد که در چرخه ی رنگ بین آنها سه خانه فاصله وجود دارد. مثل بنفش و نارنجی

چرخه رنگ

چرخه رنگ

معمولا از چرخه رنگ در طراحی رنگ آمیزی محیط و لباس و… استفاده میگردد. در ادامه اصول انتخاب رنگ لباس با استفاده از این چرخه مطرح می گردد.

از رنگ های مکمل استفاده نکنید

رنگ های مکمل رنگ هایی می باشد که در چرخه رنگ در مقابل هم قرار میگیرند مانند زرد و بنفش. سعی کنید از ترکیب این رنگ ها جدا خود داری کنید مگر اینکه از جسارت زیادی برخوردار باشید. استفاده از این ترکیب رنگ برای برجسته نشان دادن و در دید قرار دادن وسایل می باشد مثلا اگه تمام لباس های شما از یک رنگ و مشابه آن باشد. و کیف دستی شما از رنگ مکمل آن رنگ باشد. کیف شما به شدن خود نمایی خواهد کرد. توصیه می شود جز در موارد اینچنی از ترکیب رنگ مکمل پرهیز کنید.

رنگ های دارای هارمونی

رنگ های دارای هارمونی در چرخه رنگ معمولا رد کنار هم قرار میگیرند مانند زرد و نارنجی و قرمز. از ترکیب رنگ های دارای هارمونی میتوانید ترکیب های چشم نوازی ایجاد کنید. دقت کنید که ترکیب رنگ شما در لباس پوشیدن بیشتر از سه رنگ را شامل نشود. چرا که شلوغی رنگ ها تناسب لازم را از بین میبرد.

رنگ های خنثی

یکی دیگر از نکات کلیدی در ست کردن رنگ لباس ها استفاده از رنگ های خنثی می باشد. استفاده از رنگ های خنثی میتواند ترکیب رنگ شما را ملایم تر کند و برای لباس های بیرونی بسیار مناسب است.

از رنگ ها با درجات مختلف استفاده کنید

رنگ ها با درجات مختلف به کار بگیرید و از زیبایی حاصله لذت ببرید. بعضی از رنگ ها تیره تر و بعضی دیگر روشن تر هستند با ترکیب درجه تیرگی متفاوت رنگ ها مثلا به عنوان دامن و لباس میتوانید هارمونی های زیبایی ایجاد کنید.

نکات کلیدی در ست کردن رنگ لباس ها

مدل پوشش رنگ سال

چه ترکیب رنگی را استفاده نکنیم؟

برای اینکه نکات کلیدی در ست کردن رنگ لباس ها را رعایت کنیم باید بدانیم که چه رنگ هایی با هم همخوانی لازم را ندارند.

۱- رنگ مشکی با اکثر رنگ ها تناسب خوبی دارد، اما از ترکیب مشکی با دو رنگ جدا خودداری کنید. یکی از این دو رنگ سرمه ای است. سرمه ای و مشکی بهم نزدیک هستند ولی ترکیب خوبی ایجاد نمیکنند. و رنگ دوم که با مشکی تناسب خوبی ندارد قهوه ای است. این دو رنگ را نیز تا جای امکان با هم ترکیب نکنید.
۲- رنگ کرم به همراه سفید ترکیب خوبی ایجاد نمیکند با اینکه سفید به عنوان رنگ خنثی با اکثر رنگ ها همخوانی دارد ولی کرم از این قاعده مثتثنی می باشد. بهتر است رنگ کرم با قهوه ای ترکیب شود.
۳- از ترکیب رنگ قهوه ای و طوسی نیز منظره خوشایندی پدید نمی آید.

رنگ سال ۹۷ بنفش و نحوه ست کردن آن با رنگ های دیگر

ست کردن رنگ لباس برای خانم ها همراه با عکس

پارچه های نا مناسب که نباید در تابستان پوشید

برگرفته شده از: www.wikihow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *